Fortnite

fortnite

Fortnite

Gra Fortnite to obecnie fenomen sięgający do każdego zakamarka nasze globu. Ciężko znaleźć młodą osobę, żyjąca w cywilizowanym kraju, która nigdy nie słyszała o tej grze. Produkcja wytwórni Epic Games w niespotykanym tempie opanowała świat gier i całkowicie zrewolucjonizowała podejście do esportu. Czym właściwie jest popularny Fortnite i dlaczego tak wielu młodych ludzi uważa go za najlepszą rozrywkę, jaką można sobie zapewnić nie ruszając się z fotela?

Fenomen Fortnite jest tak naprawdę ciężki do ocenienia. Wydaje się, że kawałek tej gry znajdziemy tak naprawdę wszędzie! Przez sklepy Fortnite po strony dla graczy (takie jak Fortnite Polska), czy też artykuły szkolne. Animowane postacie z gry Fortnite towarzyszą nam na każdym kroku. Co ciekawe, wiele osób nawet nie rozumie, skąd to szaleństwo się wzięło! Co sprawiło, iż Fortnite cieszy się większym zainteresowaniem niż kultowa gra League of Legends?

Ludzie starszej daty, słysząc pytanie „Jakie są najlepsze gry multiplayer?” z całą pewnością udzielą odpowiedzi takich jak: Counter-Strike, League of Legends czy Tibia. Obecnie, wyżej wymienione produkcje nie mogą nawet konkurować z grą tak prostą, a zarazem genialną, jaką jest Fortnite. Gra stworzona przez Epic Games każdego miesiąca bije kolejne rekordy, ciągle angażując nowych graczy, którzy zachęceni przez ogromną popularność próbują swoich sił w walce z przeciwnikami.

Gdybym miał porównać wyżej opisywaną grę do książki lub filmu, z całą pewnością wskazałbym Igrzyska Śmierci. System, który został zastosowany przez twórców gry jest bliźniaczo podobny do tego, który w swej powieści zastosowała Suzanne Collins. Na samym wstępie gry, która toczona jest w formacie Battle Royale, jesteśmy zrzucani na obce terytorium wraz z 99 innymi graczami. Naszym celem jest zlikwidowanie przeciwników, poprzez wykorzystanie broni i surowców, które uda nam się zebrać tuż po wylądowaniu. Wygrywa ten, który jako ostatni zostanie na polu walki. Wydaje się, że nic w tym specjalnego. Niech to was nie zmyli, Fortnite przysparza graczom godziny świetnej rozrywki i wielkie emocje, o które ciężko w innych grach.

Warto zaznaczyć, iż wyżej opisany przeze mnie tryb gry Battle Royale nie jest jedynym, który możemy wybrać decydując się na grę. Twórcy gry z myślą o wspólnej zabawie utworzyli również tryb o nazwie „Save the World”, w którym ramię w ramię z innymi graczami stawiamy czoła hordom wygłodniałych zombie, które pragną naszej porażki. W tej recenzji chciałbym skupić się głównie na trybie Battle Royal, który mimo wszystko cieszy się zdecydowanie większym zainteresowaniem wśród graczy.

Fortnite Battle Royal, Epic Games.

Geneza powstania

Nie wszyscy sympatycy zdają sobie sprawę, iż gra Fortnite zadebiutowała pod nazwą Fortnite: Save the World w 2017 roku. Poczatkowo nie miała nic wspólnego z trybem battle royale i była dokładnie tym, czym jest obecnie tryb współpracy. Produkcja cieszyła się sporym zainteresowaniem, ale Epic Games postanowiło dodać darmowy moduł, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Fortnite szybko zyskał popularność i stał się najczęściej grywanym tytułem wśród graczy na całym świecie. Pomimo, iż pobranie gry jest całkowicie darmowe, to w samej rozgrywce obecne są mikropłatności, umożliwiające graczom personalizację swoich postaci oraz ukończenie wyzwań, za które mogą zdobyć specjalne nagrody. Wirtualną walutą w Fortnite są v dolce, które są bardzo cenne dla wielu graczy. Każdy z nich rywalizuje ze sobą, aby zdobyć więcej „monet” i zadaje sobie pytanie jak uzyskać darmowe v dolce.

Wymagania sprzętowe

Gra dostępna jest na wielu platformach: konsolach Playstation, Xbox i Nintendo Switch, urządzeniach mobilnych z system iOS oraz Android, oraz oczywiście na zwykłych komputerach. Oto lista, jakie ma minimalne wymagania Fortnite w przypadku komputerów stacjonarnych i laptopów:

  • Karta graficzna Intel HD 4000
  • Procesor Core i3-3223 3,3 GHz
  • System operacyjny Windows 7, 8 lub 10
  • 4 GB pamięci RAM
  • Szerokopasmowy Internet

Instalacja i zakładanie konta

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, gra jest całkowicie darmowa i można pobrać ją ze strony producenta. Na wstępie jednak musimy założyć konto na stronie epicgames.com. Wymagane są tylko podstawowe informacje: imię, nazwisko, nazwa konta, mail oraz hasła. Po potwierdzeniu rejestracji z poziomu konta e-mail możemy przejść do pobrania i instalacji gry. Instalator waży zaledwie 30 MB, więc jego pobranie nie potrwa długo. Podczas instalacji mamy możliwość wybrania folderu docelowego i utworzenia ikonki gry na pulpicie. Po ponownym zalogowaniu na nasze konto zostaniemy przeniesieniu do strony z właściwym pobieraniem gry, która zajmuje blisko 3 GB. Po pomyślnej instalacji możemy już zacząć zabawę w świecie Fortnite!

Fortnite na telefon (Google Play i App Store)

Wydawać by się mogło, iż gra która została stworzona na konsole i komputery będzie bardzo trudna od odwzorowania na urządzeniach mobilnych. Nic bardziej mylnego! Fortnite należy do niezwykle wąskiego grona produkcji, które prezentują się znakomicie również na telefonach i tabletach. Wielu graczy twierdzi, że niektóre ruchy, wykonywane na padzie konsoli są nienaturalne i wymagają dużej wprawy. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku smartfonów, gdzie wykorzystanie dotykowego ekranu jest o wiele łatwiejsze i przyjemne. Fortnite dostępny jest do pobrania zarówno w sklepie Google Play (Android) oraz w App Store (iOS) – tak jak w przypadku konsol i PC, zupełnie za darmo. Co ciekawe, gracze którzy wybrali rozgrywkę na urządzeniu mobilnym mogą bez żadnych przeszkód grać z konsolowcami i pecetowcami.

Fortnite – kilka słów od redakcji

Fortnite to doskonała gra, która z całą pewnością zapewni rozrywkę na wiele dni. Twórcy dokładają wszelkich starań, aby cały czas rozwijać swój projekt i utrzymywać graczy przy swojej produkcji. Z całą pewnością jest to gra warta polecenia dla każdego, zarówno młodego, jak i starszego gracza. Fortnite to doskonały sposób na oderwanie się od stresu i codziennej szarości życia.

Ocena użytkowników

W tym wypadku ciężko o negatywne oceny, chociaż te również się zdarzają. Gracze w większości oceniają Fortnite bardzo wysoko i dla wielu znajduje się on w grupie „najlepsze gry multiplayer”. Nie czekaj na opinię innych, sprawdź sam czym jest Fortnite i wyraź swoją opinię!