Rangi w Counter-Strike Global Offensive (CS GO)

Gra „Counter Strike: Global Offensive” od lat cieszy się ogromną popularnością i przyciąga do siebie setki tysięcy graczy. W związku z tym konieczne było wprowadzenie systemu, który sprawi, że doświadczony zabijaka poświęcający rozgrywce znaczącą część swojego wolnego czasu nie zostanie dobrany do jednego meczu z kimś, kto dopiero pierwszy raz odpalił grę. Do tego służą rangi CS:GO.

Co to jest ranga?

Ranga określa w pewnym przybliżeniu poziom zaawansowania gracza, w celu dobierania to konkretnych rozgrywek graczy o podobnych umiejętnościach, by zwiększyć prawdopodobieństwo wyrównanej rywalizacji. Rangi w CS:GO działają od początku istnienia gry w Trybie Turniejowym, a także we wprowadzonych później Trybie Skrzydłowych i Strefie Zagrożenia.

Jakie są rangi w CS:GO w Trybie Strefy Zagrożenia?

Jakie są rangi w CS:GO w klasycznym Trybie Turniejowym oraz w Trybie Skrzydłowych?

Tryb Turniejowy to pierwotna, najbardziej znana i najbardziej popularna forma rozgrywki spośród dostępnych w CS:GO. Polega ona na meczu granym do 16 wygranych rund (możliwy jest też remis przy wyniku 15:15) przez dwie drużyny po 5 graczy. Jedna drużyna to terroryści, druga antyterroryści, po rozegraniu 15 rund strony się zamieniają. Tryb Skrzydłowych jest rozgrywką o analogicznym formacie, z tym że mecz grany jest do 9 wygranych rund (remis przy 8:8) przez dwie drużyny po 2 graczy każda. Warto dodać, że w Skrzydłowego gra się również na mniejszych mapach, z których każda ma jeden bombsite (miejsce, gdzie terroryści próbują podłożyć bombę), a nie dwa, tak jak w Trybie Turniejowym.

W obu tych trybach występuje identyczna skala oceny umiejętności gracza, zawierająca 18 poniższych rang:

  1. Srebro I
  2. Srebro II
  3. Srebro III
  4. Srebro IV
  5. Elitarne srebro
  6. Mistrzowskie elitarne srebro
  7. Złoty laur I
  8. Złoty laur II
  9. Złoty laur III
  10. Mistrzowski złoty laur
  11. Mistrzowski obrońca I
  12. Mistrzowski obrońca II
  13. Elitarny mistrzowski obrońca
  14. Wybitny mistrzowski obrońca
  15. Legendarny orzeł
  16. Mistrzowski legendarny orzeł
  17. Mistrzowska pierwsza klasa
  18. Elita światowa

Jakie są rangi w CS:GO w klasycznym Trybie Turniejowym oraz w Trybie Skrzydłowych

Jakie są rangi w CS:GO w Trybie Strefy Zagrożenia?

Pod koniec 2018 do rozgrywki dodano Tryb Strefy Zagrożenia, których jest standardową rozgrywką typu Battle Royale. Może w nim brać udział zarówno pojedynczy gracz, jak i drużyna 2 lub 3-osobowa. Tryb Strefy Zagrożenia również posiada swój system rang, jednak różnią się one nazwami od tych w Trybie Turniejowym i Trybie Skrzydłowych. Jest ich także mniej, bo 15 zamiast 18. Oto rangi CS:GO w Trybie Strefy Zagrożenia:

  1. Szczur Laboratoryjny I
  2. Szczur Laboratoryjny II
  3. Biegnący Zając I
  4. Biegnący Zając II
  5. Dziki Zwiadowca I
  6. Dziki Zwiadowca II
  7. Elitarny Dziki Zwiadowca
  8. Lisi Łowca I
  9. Lisi Łowca II
  10. Lisi Łowca III
  11. Elitarny Lisi Łowca
  12. Leśny Wilk
  13. Żarzący Wilk
  14. Płonący Wilk
  15. Wyjący Alfa

Sposób przyznawania rangi w CS GO

Warto na sam koniec poruszyć także temat samego przyznawania rangi. Na początku przygody z grą gracz nie posiada żadnej dopóki nie rozegra 10 meczów w danym trybie. W czasie tego okresu dobierany jest zwykle do gry z osobami z rangi Srebro, która jest też najczęściej przyznawaną na samym początku rangą. Wraz z dalszą grą i postępami bądź regresem można zostać zarówno awansowanym do wyższej rangi, jak i zdegradowanym do niższej. Rangę można również utracić, w przypadku dłuższej (około 30 dni) nieaktywności w grze. Dokładny algorytm przyznawania rang nie został przez twórców ujawniony, co doprowadziło do powstania wielu teorii, z których żadna nie została potwierdzona. Wiadomo natomiast, że do punktacji decydującej o stopniu nie liczą się tylko i wyłącznie wyniki meczów i zdarzają się, choć rzadko, awanse po remisie lub nawet porażce. Dowodzi to, że ważne są również indywidualne statystyki gracza, co niestety czasami prowadzi do niesportowych praktyk, takich jak zabijanie kolegi z drużyny w celu osobistego rozbrojenia bomby.