Counter-Strike Global Ofensive to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych gier typu strzelanka na świecie, w której gracz wciela się w rolę bohatera z pierwszej perspektywy. Gra ta została stworzona w 1999 roku przez Minha „Gooseman” Le’a i Jessa „Cliffe” Cliffe’a. Była ona modyfikacją gry „Half-Life”. Obecnie jest to gra turniejowa na różnego rodzaju imprezach związanych z e-sportem. Szacuje się, że każdego miesiąca gra w nią nawet 10 milinów graczy.
Zasady gry Counter Strike Global Ofensive
Zasadą gry CS GO jest wcielenie się w rolę antyterrorysty bądź terrorysty i walka z przeciwną drużyną. Każda rozgrywka rozpoczyna się w punkcie startowym z bronią. W przypadku antyterrorystów jest to pistolet USP. Terroryści na swoim wyposażeniu posiadają natomiast Glock 18. Oprócz broni na wyposażeniu znajdują się również dwa zapasowe magazynki, nóż oraz osiemset dolarów. Wygrana drużyna otrzymuje punktu oraz pieniądze, które następnie może wydać na skompletowanie wyposażenia lub zakup przedmiotów niezbędnych do wykonania misji.
Cele każdej z drużyn są zawsze przeciwne. Jeśli terroryści mają za zadanie wysadzić obiekt, to przeciwnicy nie mogą do tego dopuści. Podobnie sytuacja wygląda, gdy misją antyterrorystów jest uwolnienie zakładników, to druga drużyna musi zrobić wszystko, aby się im to nie udało. Każda runda posiada ograniczony czas, a zwycięża ta drużyna, która wykona swoją misję lub wyeliminuje wszystkich przeciwników.
W grze tej obowiązują rangi CS GO, które odzwierciedlają poziom zaawansowania gracza. Ich celem jest dopasowanie członków drużyny pod kątem doświadczenia i umiejętności, co pozwala na stworzenie teamów mających równe szanse na wygraną. Gracze mają do swojej dyspozycji również skiny CS GO, czyli wirtualne tekstury zmieniające wygląd broni. Zdobycie szczególnie cennego i rzadkiego skina umożliwia zdobycie sporych zysków, dlatego cieszą się one dużą popularnością. Możliwość ich zdobycia urozmaica całą grę.
Tryby rozgrywki w CS GO
Gra CS:GO oferuje graczom kilka trybów rozgrywek, jakie mogą wybrać. Pozwala to na urozmaicenie gry.
Hostage rescue (odbicie zakładników)
Tryb ten rozgrywany jest na mapach „cs_”. Głównym celem misji antyterrorystów jest odbicie zakładników przetrzymywanych przez drużynę przeciwną i bezpieczne zaprowadzenie ich we wskazane miejsce. Zdaniem terrorystów jest uniemożliwienie wykonania tego zadania.
Bomb/defuse (podłożenie/rozbrojenie bomby)
Rozgrywka ta toczy się na mapach z oznaczeniem „de_”. Przed terrorystami stoi zadanie dostania się do wyznaczonego miejsca oraz umieszczenia w nim ładunków wybuchowych. Z kolei głównym zadaniem drużyny przeciwnej jest to, aby zapobiec podłożeniu bomby. Jeśli dojdzie do jej wybuchu wygrywa drużyna terrorystów. Jeśli jednak zostanie wcześniej rozbrojona lub skończy się czas to zwycięstwo jest po stronie drużyny przeciwnej.
Assassination (zamach)
Gra w tej rozgrywce odbywa się na mapach „as_”. Jeden z antyterrorystów staje się osobą VIP i musi zostać bezpiecznie przetransportowany do wskazanego punktu. Terroryści mają za zadanie odbicie VIP-a i dokonanie na niego zamachu. Urozmaiceniem rozgrywki jest jednak to, że mają oni do dyspozycji tylko jeden rodzaj broni, jaką mogą zakupić. Dzięki temu zadanie to jest zdecydowanie trudniejsze, niż mogłoby się to wydawać. Cała rozgrywka kończy się zwycięstwem antyterrorystów, jeśli uda im się bezpiecznie przewieźć VIP-a lub drużyny przeciwnej jeśli osoba ta zostanie wyeliminowana. Ciekawostką w tym scenariuszu gry jest również to, że VIP nie może zakupić żadnej broni, ale jego kamizelka kuloodporna jest dwukrotnie bardziej wytrzymała niż standardowa.
Escape (ucieczka)
Akcja rozgrywki toczy się na mapach „es_”. Terroryści mają za zadanie wydostać się z terenu prowadzonych działań i dostać we wskazane miejsce. Utrudnieniem rozgrywki jest jednak to, że członkowie tej drużyny nie mogą kupować broni. Jedynym sposobem na jej zdobycie jest natrafienie na miejsca, w których jest ona składowana lub zabranie jej wyeliminowanym przeciwnikom. Zadaniem antyterrorystów jest to, aby zapobiec ucieczce. Rozgrywka kończy się wtedy, gdy połowa drużyny terrorystów ucieknie lub drużyna przeciwna wyeliminuje większość z nich. Po kolejnych ośmiu rozgrywkach w tym trybie następuje zamiana ról.
Zabezpieczenia przed oszustwami
Na rynku działają programy, za pomocą których można oszukiwać w grze CSGO. Aby zapobiec nieuczciwym graczom stworzono zabezpieczenia przed oszustami.
Valve Anti-Cheat (VAC)
Jest to automatyczny system na platformie Steam, którego zadaniem jest wykrywanie programów do oszustw, jakie zostały zainstalowane na komputerze gracza. W momencie połączenia się z serwerem, jeśli na komputerze znajdują się nie dozwolone programy nałożona zostanie automatyczna blokada. Program ten skanuje i sprawdza pliki wykonywalne gry pod kątem ich zmiany. Jest także w stanie wykryć gdy razem z grą uruchomione zostały programy przeznaczone do oszustw w grze.
ESL Wire (EWAC)
To kolejny program mający na celu wyeliminowanie z gry nieuczciwych graczy. Jest to rozwiązanie dostarczane przez Electronic Sports League. Program ten dodaje do silnika gry swój unikalny kod. Następnie skanuje on pliki konfiguracyjne oraz sprawdza aktywne procesy zachodzące w grze. Uzyskane w ten sposób dane przesyła na serwery ligi, gdzie są one powszechnie dostępne dla administratorów. Każdy gracz, który chce wziąć udział w rozgrywkach ESL musi sam ściągnąć i zainstalować ESL Wire. Pozwala to na wykluczenie z turniejów nieuczciwych graczy, którzy zamierzają stosować programy oszukujące.
Cheating-Death
Jest to kolejny program typu antycheat przeznaczony do gry Counter Strike Global Ofensive, Jest to niezależny system, który stanowi blokadę między grą, a cheatami. Jego głównym założeniem jest to, aby nie sprawdzać działania poszczególnych programów, które mogą pozwolić na oszukiwanie w grze, gdyż jest to proces zajmujący sporo czasu. Ma on natomiast na celu utrudnienie używani oszustw. Działa on w taki sposób, ze w momencie, gdy gracz nie widzi swojego przeciwnika, Ceating-Death symuluje przestawienie oponenta za plecy gracza. Podaje również inne mylne informacje odnośnie dokładnej pozycji zawodników i sprawdza standardowe miejsca w ustawieniach gry, gdzie najczęściej wykorzystywane są oszustwa. Ze względu na to, że Cheating-Death dość mocno ingeruje w samą grę nie może być używany równocześnie z Valve Anti-Cheat i HLGuard. Gracze muszą samodzielnie ściągnąć go na swoje komputery. Program ten przestał być rozwijany w 2007 roku i to właśnie wtedy na rynek wypuszczona została ostatnia jego wersja.
HLGuard
sXe injected
Jest to program typu antycheat wypuszczony na rynek i udoskonalany przez Argentyńczyków. Złożony jest z dwóch elementów. Pierwszy z nich zainstalowany jest bezpośrednio na serwerze gry. Drugi, który nazywany jest klientem, użytkownicy muszą samodzielnie zainstalować na swoich komputerach. Programu tego nie należy używać równocześnie z Valve Anti-Cheat. Jest on nieustannie rozwijany i udoskonalany.
Najpopularniejsze turnieje Counter Strike Global Ofensive (CS:GO)
Gra CS:GO to element wielu turniejów oraz lig e-sportów. Warto nieco bliżej przyjrzeć się najpopularniejszym z nich.
Electronic Sports World Cup (ESWC)
Są to Mistrzostwa Świat w grach komputerowych, które co roku odbywają się we Francji. Jedynie w 2008 roku rozgrywki w ich ramach zorganizowane zostały w USA, a dokładniej w San Jose. Do tego, aby dostać się do ESWC niezbędne jest uczestnictwo w rozgrywkach na poziomie krajowym i zakwalifikowanie się do rozgrywek finałowych.
World Cyber Games(WCG)
Jest to międzynarodowy festiwal gier komputerowych. Niekiedy nazywany jest także „cyberolimpiadą”. Pierwsza edycja tego turnieju odbyła się w 2000 w Seulu. Tam też odbywały się kolejne edycje rozgrywek. Turniej ten posiada swoją własną Hall of Fame, do której trafiają szczególnie wyróżniający się zawodnicy, którzy nie tylko zdobyli co najmniej dwa złote medale, ale także przestrzegają zasad fair play.
Electronic Sports League(ESL)
To kolejny turniej e-sportów, w którym gracze Counter-Strike Global Ofensive mogą spróbować swoich sił. Rozgrywki w ramach tej ligi odbywają się na całym świecie i cieszą się ogromną popularnością, nie tylko wśród graczy, ale i widzów, którzy śledzą grę swoich ulubionych drużyn.
Intel Extreme Masters(IEM)
Jest to seria międzynarodowych odbywających się na całym świecie. Pierwsza edycja odbyła się w 2006 roku w Hanowerze. Co ciekawe, od 2013 roku wydarzenie to odbywa się w Polsce, a dokładniej w katowickim Spodku. Finały tego turnieju cieszą się ogromnym powodzeniem, a bilety na udział w nim wyprzedają się w ciągu kilkunastu minut.
DreamHack(DH)
To największy międzynarodowy turniej gier komputerowych. Organizowany jest on dwa razy w roku w Szwecji. Początki tego turnieju sięgają lat 90. gdy grupa przyjaciół ze szkoły podstawowej w Malung organizowała wspólne rozrywki w popularne w tym czasie gry komputerowe na szkolnej stołówce. Z czasem wydarzenie to rozrosło się do obecnych wymiarów i stało się popularne wśród miłośników e-sportów.
ESEA
Jest to liga rozrywek e-sportowych założona przez E-Sports Entertainment Association (ESEA). Drużyny w jej ramach rywalizują ze sobą najpierw wirtualnie, a najlepsze z nich zostają zakwalifikowane do rozgrywanego na żywo finału. Liga ta cieszy się ogromną popularnością głównie ze względu na możliwość rywalizowania z najlepszymi graczami CS GO.
Najnowsze komentarze