Jaki monitor gamingowy wybrać?

monitor gamingowy

Gracze to niezwykle szczególna grupa użytkowników komputera. Przede wszystkim cenią sobie oni perfekcyjną jakość i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Szczególne wymagania mają oni co do swojego sprzętu. Musi cechować się on świetnymi parametrami technicznymi, a jednocześnie wysoką czułością. Bardzo często bowiem zdarza się, że gracze samodzielnie składają swoje zestawy komputerowe od samego początku. Niemniej jednak najważniejszym komponentem pozostaje monitor gamingowy. To on ma zapewnić jak najbardziej realne wrażenia z rozgrywki internetowej, a także świetnie oddawać jej dynamikę, czy też kompozycję kolorystyczną. Co więcej monitor musi cechować idealny balans bieli. Z uwagi na to, że monitory gamingowe różnią się między sobą kształtem, parametrami, a także ceną, gracze mają niezwykle ciężki wybór. Na co więc zwrócić uwagę podczas kupna monitora gamingowego i jak dopasować go do swojego budżetu?

Dobry monitor gamingowy, czyli na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Monitor gamingowy musi spełnić specyficzne wymagania, jakie stawiają przed nim gracze. Nie da się ukryć, że najważniejszym elementem staje się odpowiednio dobrana matryca. Gracze zwykle mają do wyboru:

  • matryca TN – czy dobry monitor gamingowy to ten z matrycą TN? Cóż, zależy tak naprawdę od rodzaju gier. Matryca TS charakteryzuje się bowiem bardzo krótkim czasem reakcji i dość przystępną ceną. Z matryca TN monitor gamingowy do 400 zł jest jak najbardziej realny. Niemniej jednak matryca ta cechuje się dość słabym kątem widzenia.
  • matryca IPS – to o wiele bardziej doskonalsza wersja matrycy TN. Zapewnia ona wierne odwzorowanie kolorów, a także niezwykle szerokie kąty widzenia. Niemniej jednak nie gwarantuje ona tak krótkiego czasu reakcji. Cechuje ją również nieco wyższa cena.
  • matryca VA lub MVA – monitor gamingowy z jedną z tych matryc z pewnością zadowoli graczy. Niemniej jednak nie mają co liczyć, że monitor gamingowy do 200 złotych będzie ją posiadał. Zwykle są one montowane w monitorach z nieco wyższej półki cenowej. Można powiedzieć, że matryce te oferują znacznie lepszy czas reakcji niż modele IPS, a także o wiele lepsze odwzorowanie niż matryce TN.

Dodatkowo w kontekście matryc niezbędne jest również zdecydowanie się na model antyrefleksyjny lub matowy. To zależy już od preferencji danego gamera. Zdecydowanie odradza się wykorzystanie matrycy błyszczącej. Zupełnie nie sprawdzi się ona w pełnym oświetleniu, a można powiedzieć więcej, znacznie utrudni graczom dynamiczną rozgrywkę. Dobry monitor gamingowy to również monitor, który oferuje solidną rozdzielczość. Wydaje się, że w obecnych realiach absolutnym minimum jest monitor gamingowy w rozdzielczości Full HD. Będzie on zapewniał świetne odwzorowanie detali na monitorach o przekątnej od 22 do 27 cali. Niemniej jednak jeśli gracze dysponują nieco większym budżetem, to warto by zwrócili oni uwagę na monitory QHD. Zapewniają one jeszcze lepsze odwzorowanie szczegółów, a także barw. Warto jednak wiedzieć, że nawet monitor gamingowy do 1500 złotych może takiej matrycy nie oferować. Monitory z matrycą QHD to sprzęty z absolutnie najwyższej półki cenowej. Warto również zwrócić uwagę na monitor gamingowy zakrzywiony, oferujący rozdzielczość 4K. Zapewnia on:

  • niezwykle realistyczne wrażenia z rozgrywki
  • świetny balans bieli i odwzorowanie kolorów
  • maksymalnie głęboki kontrast
  • wyraziste i szczegółowe odwzorowanie detali

Monitor gamingowy do 800 złotych takiej rozdzielczości raczej graczom nie zaoferuje. Decydując się na niego, z pewnością będą musieli oni wydać powyżej 1000 złotych. Gracze powinni również pamiętać, że przy wyborze monitora gamingowego niezwykle ważny okazuje się czas reakcji plamki. Można spotkać się nawet ze stwierdzeniem, że monitor będzie tak dobry, jak krótki będzie jego czas reakcji. Gracze powinni się więc tym kierować poszukując najlepszego monitora gamingowego. Czas reakcji plamki powinien być maksymalnie krótki. Zbyt wysokie opóźnienie wiąże się bowiem z możliwością wystąpienia dyskomfortu podczas rozgrywki. Szczególnie odnosi się to do gier typu CS:GO, gdzie właśnie czas reakcji może zadecydować o wygranej lub porażce. Dobry monitor do gier nie powinien potrzebować więcej niż 3 ms, a w przypadku matrycy TN, można znaleźć również monitory, które oferują czas reakcji na poziomie około 1 ms.

 

gamingowy Monitor do 300 zł – czego można oczekiwać?

Monitor gamingowy do 300 złotych, to z pewnością marzenie każdego z graczy. Zwykło się mówić, że jedynie monitor gamingowy do 1000 zł będzie odpowiednim rozwiązaniem. Niemniej jednak sprawdzając, co ma nam do zaoferowania rynek, można powiedzieć, że sprzęty dla graczy do 300 złotych również się znajdą. Ma je w swojej ofercie chociażby firma ASUS czy nawet i Samsung. Niemniej jednak gracze nie powinni przed takimi monitorami stawiać zbyt wygórowanych oczekiwań. Zwykle montuje się w nich matrycę TS, gdyż jest to najtańszy, możliwy model. Cechuje się ona szybkim czasem reakcji- jak zostało to już wspomniane, można znaleźć modele z czasem reakcji plamki na poziomie 1 ms. Niemniej jednak kąt widzenia takiego monitora może być kwestią mocno wątpliwą. Co więcej, gracze po monitorach gamingowych z tego przedziału cenowego, nie mogą także oczekiwać najnowszej technologii pod względem rozdzielczości, jednak Full HD jest absolutnym standardem. Warto również zwrócić uwagę, że monitor gamingowy do 300 zł nie zaoferuje również pokaźnej przekątnej. Zwykle sprzęty te są w rozmiarze 22 lub 24 cali. Dla niektórych rozgrywek takie parametry mogą okazać się absolutnie niewystarczające. Warto jednak zaznaczyć, że takie monitory zadowolą potrzeby graczy niskobudżetowych.

Monitor gamingowy do 500 zł – co zaoferuje graczom?

Monitor gamingowy do 500 zł to urządzenie z nieco wyższej półki cenowej. Niemniej jednak w momencie, kiedy w sklepach znajdują się monitory nawet za 1000 złotych, gracze w tym momencie nie mogą mieć również zbyt wygórowanych wymagań. Jeśli chodzi o matrycę, to standardem jest model TN. Niemniej jednak zdarzają się również modele z matrycą IPS i jeśli gracze na nią trafi a w tym przedziale cenowym, to będzie ona zdecydowanie lepszym wyborem. Co więcej monitor gamingowy do 500 zł zaoferuje również znacznie lepsze parametry pod względem rozmiaru. W tej cenie można znaleźć nawet modele o przekątnej 27 cali. Warto jednak zastanowić się, czy taki monitor gamingowy spełni potrzeby danego gracza i rozgrywki, której się on oddaje. Warto zaznaczyć, że monitor gamingowy do 600 zł może zaoferować znacznie ciekawsze parametry, a różnica to jedynie 100 złotych. Być może warto więc nieco zaoszczędzić i zdecydować się na nieco droższy monitor gamingowy? Oczywiście finalny wybór uzależniony jest jedynie od preferencji i oczywiście możliwości finansowych gracza.

Monitor gamingowy do 700 zł – czego można się po nim spodziewać?

Monitor gamingowy do 700 zł to z pewnością monitor ze znacznie wyższej półki cenowej. Można nawet spodziewać się po nim rozdzielczości 4K, choć jest to rzadkość. Jednak monitor gramingowy od firmy Samsung znajduje się się w tym przedziale cenowym i taką rozdzielczość oferuje, więc z pewnością jest to monitor warty uwagi. Co więcej w monitorach gamingowych z tego przedziału cenowego można oczekiwać matrycy VA. Znacznie poprawia ona jakość z odbywanej rozgrywki i wyróżnia ją niski czas reakcji plamki. Ciekawostką jest fakt, że do 700 zł można znaleźć nawet monitor gamingowy zakrzywiony. Co do rozmiarów, panuje tu ogromna różnorodność. Monitor gamingowy do 700 zł z pewnością sprosta oczekiwaniom wielu graczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.